NIEWYDOLNOŚĆ ŻYLNA

PAJĄCZKI

CO SZKODZI TWOIM NOGOM

JAK MOŻESZ IM POMÓC

AETHOXYSCLEROL

SUPLEMENTY DIETY, ZIOŁA,
LEKI HOMEOPATYCZNE

WYROBY UCISKOWE
DOBÓR I ZASTOSOWANIE

FAQ

 

SKLEROTERAPIA efekty uboczne

Efekty uboczne w trakcie leczenia skleroterapią wystepują i nie są najczęściej oznaką komplikacji czy błedów leczenia.

Możliwe efekty uboczne:

  • Ból kończyny w ciągu pierwszych trzech dni po zabiegach. Spacery zacznie zmniejszą nasilenie bólu. Jężeli jest on silny można zastosować Paracetamol.
  • Czerwone obszary w okolicach iniekcji-najcześciej znikają w pierwszym dniu.
  • Zaczerwienione pasma wyczywalne pod skórą (w przebiegu większych żył poddanych leczeniu) -są wynikiem prawidłowego działania podanego do światła leku. Zaczerwienienia przechodzą po kilku dniach w zbrązowienia - sa to zmiany przejściowe większość z nich znika po upływie 2-3 tygodni, w przypadku duzych naczyń może to trwać trochę dłużej. Wyjątkowo rzadko zdarza się że na ustapienie zmian trzeba poczekać nawet do roku. Stosowanie pończoch uciskowych znacząco zmniejszy rozmiar i nasilenie przebarwień.
  • Powrózkowate zgrubienia- będą likwidowane przez lekarza w ostatniej fazie leczenia.
  • Migrena - szczególnie u pacjentów cierpiących na częste bole głowy mogą wystepować w ciągu pirwszych dwóch godzinach po zabiegu dolegliowści migrenowe.
  • Alergia kontaktowa na plaster.
  • Wystepowanie sieci poszerzonych naczyń włosowatych w okolicach iniekcji nazywamy mattingiem. Jest to powikłanie którego przyczyny nie sa obecnie poznane. Często konieczne jest powtórzenie zabiegu skleroterapii celem zmniejszenia zmian.
  • Miejscowe reakcje alergiczne- zaczerwienienia, obrzęki, swędzenie w miejscu podania najczęściej ustepują samoistnie w przeciągu godziny od podania. Jeżeli zmiany te są istotnie nasilone i powoli ustepuja zaleca się stosowanie preparatów antyhistaminowych doustnie. Uogólniiona reakcja alergiczna jest bardzo rzadko wywoływana przez stosowane do skleroterapii środki ale istnieje takie ryzyko. Stosowany przez nas Aethoxysclerol (polidocanol) ma opinię bezpiecznego pod tym względem.
  • Do wyjątkowo rzadkich powikłań należy martwica skóry w miejscu podania sklerozantu. Jej przyczyny nie sa do końca znane, uważa się jednak że mogą byc wywołane przez zastrzyk podany pozanaczyniowo. Skleroterapia przy użyciu dobrej jakości podświetlacza zmniejsza ryzyko pozanaczyniowej iniekcji.
  • Równiez szczegolnie rzadko ale opisywane sa przypadki głębokiej zakrzepicy zylnej.

 

Centrum Medyczne Intermed

33-100 Tarnów ul. Rogoyskiego 34


telefon: 014 626 36 36